O autorze
Śledź mnie: Facebook | Twitter

Autor felietonów i wywiadów o polskiej popkulturze. Absolwent Dziennikarstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

PŁONĄCE WIEŻOWCE*

Podczas tegorocznego festiwalu w Gdyni Agnieszka Holland powiedziała mi, że film "Płynące Wieżowce" to krok ku dojrzałości filmowej. Sam reżyser Tomek Wasilewski, gdy pytałem czy to gejowskie kino odparł: "To tak, jakby dramat nazwać kinem sensacyjnym, bo pojawia się w nim scena pościgu." Hmm... Jedno jest pewne. To bardzo ciekawe, młode kino. Polskie, odważne i nie bójmy się tego powiedzieć - GEJOWSKIE. "Płynące wieżowce" od dziś w kinach.

Przede wszystkim brawa dla młodych aktorów. Bartek Gelner i Mateusz Banasiuk w rolach głównych. Młode pokolenie kolejny raz udowadnia, że jest gotowe na przejęcie aktorskich sterów. Coraz głośniej się tego przejęcia dopomina. A my jako pasażerowie statku powinniśmy im kibicować. Marta Nieradkiewicz, która gra kluczową rolę i wraz z Gelnerem i Banasiukiem tworzy miłosny trójkąt jest w tym obrazie po prostu rewelacyjna.

Doskonale wyreżyserowany i zmontowany dźwięk, który równolegle z obrazami buduje dramaturgię tej opowieści - napisała Karolina Pasternak w Newsweeku. Za muzykę odpowiada Baasch, który podobnie jak obsada filmu, jest młodym i piekielnie zdolnym artystą. W filmie usłyszymy również duet Bueno Bros, który odpowiedzialny jest za remiksy takich artystów jak HEY, Monika Brodka czy Novika. Pod tym względem jest równie dobrze.

Jest jeszcze coś. Ten film się po prostu dobrze ogląda. Nie męczy, nie nudzi, nie molestuje naszych zmysłów brzydotą. Świetne ujęcia, sceny potrafiące łechtać poczucie estetyki, a pokazany przez Wasilewskiego świat odbiega od tego, który do tej pory próbowano przed nami odkrywać. "Płynące wieżowce" to opowieść o miłości między dwoma chłopakami. Miłości, jak można się domyślać - trudnej. Nie oszukujmy się. Polska ziemia to nie najlepsze miejsce do uprawiania gejowskiej miłości. I Wasilewski to PO-KA-ZAŁ. Dosłownie.


* - Ten film jest jak oliwa, która ma to do siebie, że zawsze wypływa na wierzch. "Płynące wieżowce" właśnie takie są. To obraz, który podpuszcza prawdę, żeby wyszła na jaw. Aby dokonała coming out'u. Oliwa ma również to do siebie, że dolana do ognia potrafi wywołać pożar. A jak wiemy, ten z 11 listopada jeszcze nie został ugaszony.

Wywiady z Agnieszką Holland i Tomkiem Wasilewskim o których mówa we wstępie można znaleźć na stronach Stopklatka.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...